21. listopadu 2012

Demonstrace proti izraelské agresi

Obyvatelé Gazy žijí již šest let pod devastující blokádou. Podle řady zpráv OSN izraelská blokáda v Gaze způsobila humanitární katastrofu. Na tuto skutečnost upozornilo včera několik desítek lidí, kteří v Praze protestovali proti výrokům českého premiéra o právu Izraele na sebeobranu bez uvedení širšího kontextu.

Demonstranti, především aktivisté občanských iniciativ a příznivci levice, vyslechli znění dopisu Iniciativy za spravedlivý mír na Blízkém východě adresovaného premiérovi, jenž byl po manifestaci předán na Úřad vlády ČR. Žádají ho o odsouzení současného útoku na pásmo Gazy i jeho pokračující blokády a okupace palestinských území. Blízkovýchodní incident si dosud vyžádal na 120 obětí a 900 zraněných, především žen, starců a dětí.

"Izrael kontroluje hranice Gazy, rozhoduje o pohybu veškerého zboží a osob z a do Gazy. Kolem Gazy vybudoval zeď, která toto území změnila v největší vězení. Uplatňuje kontrolu nad vzdušným prostorem a pobřežními vodami Gazy, kde omezuje rybolov, jenž zůstává jednou z mála možností Palestinců k zajištění obživy," píše v dopise Jana Ridvanová z iniciativy, jež předsedovi vlády připomíná, že od konce operace Lité olovo do září 2012 izraelská armáda v Gaze zastřelila 271 Palestinců. "Přestože mezinárodní právo považuje Gazu (spolu s Východním Jeruzalémem a Západním břehem Jordánu) za okupovanou oblast a přiznává tak jejím obyvatelům právo na obranu, není pravdou, že poslední střety byly vyprovokovány raketami, jimiž Hamás a další palestinské politické frakce ostřelují Izrael," vysvětluje. "Útok ze strany Izraele přišel v době, kdy probíhaly rozhovory o příměří, a eskaloval 14. listopadu, kdy izraelská armáda mimosoudně popravila Ahmeda Džabárího, vysokého představitele Hamásu. Ten se v posledních letech aktivně angažoval v mírových rozhovorech vedených Egyptem," uvádí. Tento útok tak nevyhnutelně vyprovokoval reakci hnutí Hamás, "jíž Izrael obratem ospravedlňuje současnou devastující vojenskou operaci".

Na mítinku vystoupil s odsuzujícím stanoviskem k bombardování Gazy také představitel Světové rady míru Milan Krajča.

(publikováno v českém levicovém deníku Haló noviny)